Przekazanie autobusów przez Prezydenta Legnicy

28 marca 2014 r. odbyła się oficjalna prezentacja 6 najnowszych autobusów we flocie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Legnicy. Są to dwa Solarisy Urbino 10 oraz cztery Solarisy w wersji dwunastometrowej.

Przedstawiciel producenta, Wiesław Cieśla przekazał prezydentowi symboliczny kluczyk do autobusów. Tadeusz Krzakowski wręczył go prezesowi MPK Zdzisławowi Bakinowskiemu i kierowcom, którzy zasiądą za kierownicami tych pojazdów. Podczas prezentacji mieszkańcy zwiedzali autobusy, a dzieci brały udział w okolicznościowych konkursach. Autobusy z ciekawością zwiedzali również uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych.

Z początkiem kwietnia na ulice Legnicy wyjadą nowe autobusy Solaris Urbino 10 oraz Solaris Urbino 12, zakupione przez Gminę Legnica przy wykorzystaniu unijnej dotacji. Najnowsze autobusy firmy Solaris Bus & Coach S.A. zostaną przeznaczone do obsługi linii komunikacyjnych numer 4 oraz 8.

Pojazdy dziesięciometrowe mogą zabrać na pokład 80 pasażerów w tym 21 na miejscach siedzących. Z kolei Urbino dwunastometrowe mogą przewozić do 100 pasażerów, w tym 28 na miejscach siedzących.

Dostarczone do Legnicy autobusy są w pełni niskopodłogowe i posiadają tzw. funkcję przyklęku - obniżenia podwozia przy wsiadaniu i wysiadaniu na przystankach. Dodatkowo w każdym pojeździe zamontowano rampę ułatwiającą wjazd osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim.

Nowe autobusy to nie tylko stylowy design, elegancja oraz praktyczne rozwiązania, ale przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo, jakie zapewniają pasażerom. Napęd autobusów stanowi trwały i ekonomiczny silnik Cummins, spełniający restrykcyjne normy emisji spalin Euro 5/EEV, sprzężony z automatyczną 6-biegową skrzynią biegów ZF ECOLIFE.

Autobusy dla wygody i bezpieczeństwa podróżnych zostały wyposażone w oświetlenie zewnętrzne wejść oraz monitoring - trzy kamery wewnętrzne i jedną obserwującą drogę przed pojazdem. W komorze silnikowej zainstalowano system detekcji ognia z urządzeniem gaśniczym.

Do tej pory producent z podpoznańskiego Bolechowo dostarczył do MPK w Legnicy 55 autobusów, w tym 21 sztuk miejskich Urbino.

Solaris Bus & Coach S.A. to czołowy w Europie, polski producent pojazdów komunikacji miejskiej: autobusów, trolejbusów i tramwajów. Do tej pory firma dostarczyła do 28 państw na świecie ponad 10.000 pojazdów. Spółka zatrudnia ponad 2300 osób w Polsce i ponad 300 pracowników w swoich zagranicznych oddziałach. Produkty firmy Solaris były wielokrotnie nagradzane za jakość i innowacyjność zarówno w Polsce, jak i w innych państwach Unii Europejskiej oraz w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.


Wszelkie prawa zastrzeżone © Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne sp. z o.o. w Legnicy