DZIEŃ BEZ SAMOCHODU – 22 września 2015 r.

Jak co roku, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne sp. z o. o. w Legnicy, z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu bezpłatnie przewoziło właścicieli aut, którzy zdecydowali się przesiąść do autobusów, zabierając do ewentualnej kontroli dowód rejestracyjny i prawo jazdy.

Europejski Dzień bez Samochodu przypadający na 22 września, jest dniem wieńczącym Tydzień Transportu Zrównoważonego.

MPK w tym roku postanowiło otworzyć zajezdnię i umożliwić jej zwiedzanie osobom zainteresowanym. Z możliwości tej skorzystali głównie najmłodsi, dla których przewidzieliśmy wiele atrakcji. Dzieci zapoznały się z pracą dyspozytora MPK, później odbyła się przejażdżka po terenie zajezdni, kiedy to dzieci uczyły się prawidłowego i bezpiecznego korzystania z komunikacji miejskiej oraz odpowiedniego zachowania w stosunku do osób starszych i niepełnosprawnych. Każde dziecko otrzymało bilet, który musiało skasować i zachować do kontroli. A kontrola przeprowadzona przez kontrolerki firmy Lespin była dużym przeżyciem dla małych pasażerów. Następnie autobus wjechał do myjni, gdzie został umyty, co było według dzieci największą atrakcją.

Głównym punktem programu było wspólne malowanie autobusu. Dzieci przyjechały już z gotowymi pomysłami malunków, które umieszczą na autobusie. Dla chłopców frajdą było to, że mogli pomalować koła autobusu. Następnie przeprowadzone zostały konkursy z nagrodami i każda grupa zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie przy pomalowanym autobusie, a udekorowany przez dzieci autobus wyruszył w miasto na linię nr 15 i taki kolorowy będzie jeździł i przewoził pasażerów do pierwszego deszczu…

Idea Dnia bez Samochodu dnia powstała w 1998 roku we Francji. Celem kampanii jest kształtowanie wzorców zachowań proekologicznych, upowszechnienie informacji o negatywnych skutkach używania samochodu,przekonanie Europejczyków doalternatywnych środków transportu, promocja transportu publicznego oraz pokazanie, że życie w mieście bez samochodu jest nie tylko możliwe, ale także o wiele przyjemniejsze. Kampania przyczynia się również do zmniejszenia hałasu i zanieczyszczenia powietrza, przez co wpływa na polepszenie jakości życia w mieście.
W Polsce Dzień bez Samochodu obchodzony jest od 2002 roku, pod patronatem Ministerstwa Środowiska.




Wszelkie prawa zastrzeżone © Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne sp. z o.o. w Legnicy