MPK dla legniczan

20 września 2013 r. przy ul. Złotoryjskiej odbyła się impreza zorganizowana przez MPK sp. z o. o. w Legnicy dla uczczenia Europejskiego Tygodnia Transportu Zrównoważonego, który obchodzony jest co roku między 16 a 22 września. Tego dnia Legniczanie mogli obejrzeć najnowszy autobus z taboru MPK – SOLARIS URBINO 12 oraz bus wykonujący przewozy dla osób niepełnosprawnych. Pracownicy Spółki uczyli dzieci zasad bezpiecznego i kulturalnego korzystania z przejazdów autobusami miejskimi. Można było zobaczyć, a nawet samemu poćwiczyć, udzielanie pierwszej pomocy oraz zbadać sobie ciśnienie i poziom cukru we krwi, co zapewnili Członkowie Koła Młodych Medyków działającego przy Wydziale Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej PWSZ im. Witelona w Legnicy. Przedstawiciele Stowarzyszenia Turystyki Rowerowej EKORAMA–Legnica propagowali zdrowy styl życia oraz rekreacji przez turystykę rowerową i krajoznawstwo, opowiedzieli o odbytych wycieczkach oraz zaprezentowali dalekobieżne wyposażenie rowerzysty. Można było również bezpłatnie dokonać przeglądu roweru oraz zapoznać się z nowinkami zaprezentowanymi przez sklep rowerowy BIKE–CENTRUM z Legnicy.

Nastąpiło również rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla dzieci z klas 1-3 pn. ”AUTOBUS MIEJSKI W DZIECIĘCEJ WYOBRAŻNI”, na który wpłynęło łącznie 59 prac. Komisja konkursowa przyznała trzy równorzędne I miejsca za prace przestrzenne klasom II a i II b ze Szkoły Podstawowej Nr 19 i uczennicom klasy III a ze Szkoły Podstawowej Nr 7 – Aleksandrze Borawiec i Edycie Majtler oraz wyróżniła 8 prac. Wszystkim zwycięzcom nagrody wręczył prezydent Legnicy, Pan Tadeusz Krzakowski.

Od 23 sierpnia trwał konkurs na NAJSYMPATYCZNIEJSZEGO KIEROWCĘ MPK sp. z o. o. w Legnicy, w którym swoje głosy oddały 2 142 osoby. Tytuł ten zdobył Andrzej Chodyga, otrzymując 251 głosów. Kierowca ten pracuje w MPK już dziesiąty rok, spotkać go można głównie na linii nr 15. Jak sam mówi - lubi swoją pracę i się w niej spełnia. W roku 2010 było o nim głośno, gdy dwukrotnie ratował życie przechodniom. W okolicach huty reanimował starszego mężczyznę, który miał zawał serca. Później ratował 14 – letnią dziewczynę, którą potrącił samochód na przejściu dla pieszych. Za ten czyn otrzymał Złotą Odznakę TPD. Za zajęcie I miejsca otrzymał laptopa ufundowanego przez firmę SOLARIS BUS & COACH w Bolechowie, producenta autobusów.

Spośród uczestników, którzy prawidłowo oddali głosy w konkursie, wylosowano trzy osoby. Nagrody - bilety trzydziestodniowe na okaziciela na wszystkie linie otrzymują: pani Beata Sypniewska, pani Monika Cierniak i pan Krystian Kucharczyk.

Zwieńczeniem Europejskiego Tygodnia Transportu Zrównoważonego był, obchodzony co roku 22 września DZIEŃ BEZ SAMOCHODU. Tego dnia kierowcy mogli pozostawić swoje auta na parkingach, w garażach i skorzystać z przejazdów autobusami komunikacji miejskiej na podstawie posiadanego przy sobie dowodu rejestracyjnego i prawa jazdy, bez konieczności zakupu biletu.

Współorganizatorami imprezy, bez których nie miałaby ona takiego wymiaru, byli:

  • SOLARIS BUS&COACH S.A. w Bolechowie
  • Legnicka Biblioteka Publiczna
  • Młodzieżowe Centrum Kultury
  • Koło Naukowe Młodych Medyków przy PWSZ
  • Stowarzyszenie Turystyki Rowerowej EKORAMA – LEGNICA
  • sklep rowerowy BIKE-CENTRUM
  • Ośrodek Sportu i Rekreacji w Legnicy


Wszelkie prawa zastrzeżone © Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne sp. z o.o. w Legnicy